22.03.2012 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про охоронну діяльність» № 4616-VI (далі – Закон). Вказаний Закон набирає чинності 18.10.2012 р., його  норми дають охоронцям магазинів, офісів, торгових центрів тощо право застосовувати до громадян силу і спеціальні засоби. Щоменше, співробітники недержавних охоронних структур зможуть навіть проводити відео-та фотофіксацію всього, що відбувається.

Отже, згідно з нормами нового закону, суб'єктом охоронної діяльності буде вважатися суб'єкт господарювання будь-якої форми власності, який створений і зареєстрований на території України. Даний суб'єкт має займатися здійсненням охоронної діяльності на основі отриманої у встановленому порядку ліцензії.

Відповідно до ст. 5 Закону, суб'єкт охоронної діяльності на підставі отриманої у встановленому порядку ліцензії надає такі охоронні послуги:

1) охорона майна громадян;

2) охорона майна юридичних осіб;

3) охорона фізичних осіб.

Згідно зі ст. 9 Закону, суб'єкт охоронної діяльності має право:

1) для забезпечення охоронної діяльності придбавати, зберігати та використовувати в установленому законодавством порядку спеціальні засоби, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;

2) для забезпечення радіозв'язку використовувати в установленому порядку радіочастоти;

3) використовувати в охоронній діяльності службових собак;

4) використовувати в охоронній діяльності технічні засоби охоронного призначення.

Про права працівників охорони сказано в статті 12 Закону. Саме в цій статті і йдеться про те, що співробітники недержавних охоронних організацій зможуть «застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і використовувати службових собак», а також «під час здійснення пропускного режиму на об'єктах охорони огляд речей фізичних осіб (за їх добровільною згодою)». Крім того, працівники охоронних організацій матимуть право «вилучати речі й документи, які є засобами або предметами правопорушення».

За ст. 16 Закону, під час здійснення охоронної діяльності персонал охорони має право застосовувати до осіб, які посягають на об'єкт охорони, заходи фізичного впливу та спеціальні засоби в особливих випадках, якщо інші заходи не привели до припинення посягання або до виконання особою законної вимоги персоналу охорони, у разі:

1) захисту себе або іншої особи від нападу, що становить загрозу життю та здоров'ю або майну;

2) запобігання незаконній спробі насильницьким шляхом заволодіти спеціальними засобами;

3) необхідності затримати правопорушника, який незаконно проник на об'єкт, що охороняється, або який вчиняє інші протиправні дії та чинить опір;

4) знешкодження тварини, що загрожує життю та здоров'ю персоналу охорони або інших осіб.

Затримання особи персоналом охорони не є адміністративним затриманням. Затримана особа негайно передається органу внутрішніх справ за місцем вчинення правопорушення.

Застосовувати заходи фізичного впливу та спеціальні засоби дозволяється тільки після попередження голосом і жестами про намір їх застосування.

Заходи фізичного впливу та спеціальні засоби можуть застосовуватися без попередження у разі:

1) раптового нападу;

2) нападу чи опору з використанням зброї або предметів, що становлять загрозу життю та здоров'ю особи, або з використанням механічних транспортних засобів.

Вид спеціального засобу, час початку та інтенсивність його застосування визначаються з урахуванням ситуації, що склалася, характеру правопорушення та особи правопорушника.

Забороняється застосовувати заходи фізичного впливу та спеціальні засоби проти жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх осіб, а також проти осіб, які відповідно до законодавства є носіями спеціального статусу недоторканності, крім випадків учинення ними нападу, що становить загрозу життю та здоров'ю фізичних осіб, персоналу охорони, або збройного нападу чи збройного опору.

Відзначимо, що про факти припинення правопорушення персонал охоронних організацій зобов'язаний інформувати про це правоохоронні органи.